Dopasowując przewody hydrauliczne należy wziąć pod uwagę kilka głównych czynników: długość, średnica, a także rodzaj końcówki. A także umiejętność czytania oznaczeń. Jak się do tego zabierać?
Każdy, kto kupuje przewody hydrauliczne powinien zwrócić uwagę na to, aby były dobrze dobrane i dopasowane do miejsca, w którym zostaną użyte. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak średnica wewnętrzna, długość węża czy ilość warstw splotu. Liczą się również gwint i okucie, a także materiał, z którego sam przewód jest wykonany. Ze względu na to, że zmiennych jest całkiem sporo, przyjęto standardy pozwalające szybko określić, z jakim wężem mamy do czynienia. Rzecz w tym, że są to rzeczy bardzo hermetyczne. W związku z tym pojawia się bardzo ważne pytanie – jak czytać oznaczenia, którymi określane są przewody hydrauliczne?
Odpowiedź nie jest prosta. Oznaczenie składa się bowiem z kolejnych segmentów, z których każdemu przypisano zestaw wskaźników objaśniających.
A oraz B to oznaczenie literowe i cyfrowe określające rodzaj końcówek z lewej i prawej strony przewodu. Jeśli zamiast pierwszych liter alfabetu mamy P lub H oznacza to, że liczba za znakami wskazuje na system metryczny. Z kolei tam, gdzie przewody hydrauliczne oznaczone są literami C i G mamy do czynienia z systemem calowym.
W zależności od rodzaju końcówki, różne są oznaczenia. Przykładowo, jeśli zobaczymy oznaczenie P0, znaczy to, że mamy do czynienia z końcówką oczkową, a kiedy będzie to P7 – z końcówką wtykową. Symbol C2 oznacza końcówkę z gniazdem 60 stopni i gwintem BSP. Wszystkie oznaczenia są standardowe i możemy znaleźć je w stosownych tabelach.
Kolejną pozycją jest oznaczenie określające pod jakim kątem wygięta jest końcówka po lewej stronie przewodu. W tym przypadku wartość kolejnych kątów opisana jest następującymi po sobie liczbami. I tak 1 oznacza prostą, 2 – zgiętą o 90 stopni, 3 – 67,5 stopnia, a 8 – 75 stopni.
Także typ węża oznaczony jest według podobnego schematu. Dzięki temu znacznie łatwiejsza jest orientacja w skomplikowanych ciągach liczbowo-literowych. Węże hydrauliczne, w którym w tym miejscu pojawia się cyfra 1 to węże jednooplotowe. Dwójka to wąż dwuoplotowy, a trójka – wielospiralny. Szóstką oznacza się węże teflonowe.
Kolejne oznaczenie to wyróżnik określający średnicę, jaką mają przewody hydrauliczne. Za nim stoi z kolei liczba, którą należy zinterpretować jako długość przewodu wyrażoną w milimetrach. Warto pamiętać, że w tym ostatnim przypadku akceptowana tolerancja wykonania to około 5 mm w przypadku węży krótszych niż 30 cm, 10 mm wtedy, kiedy są krótsze niż metr oraz około 1 proc. dla przewodów, których długość przekracza 3 m.
Warto zwrócić uwagę na określenie pokazujące kąt skręcania końcówek oraz wielkość tego kąta wyrażoną w stopniach.
Jak może wyglądać takie oznaczenie?
Przewody hydrauliczne opisane jako: P11P11/111/10-1000S to węże, których średnica wynosi 10, a długość 1000 mm. To przewody jednooplotowe, nadające się do przewodzenia substancji pod ciśnieniem 18 MPa. Po obu stronach mają końcówki proste, kuliste. Odcyfrowanie oznaczenia nie jest proste, jednak może być bardzo przydatne przy wyborze najbardziej właściwego przewodu.