Bez względu na to jakie zwierzę domowe przewozimy do innego kraju Unii Europejskiej nasz zwierzak koniecznie musi posiadać europejski paszport dla zwierząt domowych, który wystawiany jest przez weterynarza (są wyrabiane na poczekaniu). Dotyczy to zarówno psów jak i kotów.
Z kolei niewielkie gryzonie typu chomik lub świnka morska, a także gady oraz ptaki nie muszą posiadać takich paszportów. Przepis nakładający obowiązek posiadania paszportu dla zwierząt domowych funkcjonuje już od 2004 roku.
Na daną chwilę koszt wyrobienia takiego paszportu wynosi około 50 zł. Jednak powstają także dodatkowe koszty związane za szczepieniem, badaniem oraz wszczepienie mikrochipa, za które trzeba zapłacić osobno. Z kolei w przypadku brak paszportu narażamy się na wysokie kary finansowe, liczne nieprzyjemności dyskomfort dla naszego zwierzaka związany z objęciem go kwarantanną.
W przypadku gdy chcemy wywieźć zwierzę poza granice Unii Europejskiej powstają jeszcze dodatkowe komplikacje. Mianowicie zdecydowana większość krajów wymaga specjalnych świadectw weterynaryjnych. Trzeba zwrócić również uwagę na fakt, że praktycznie w każdym państwie funkcjonują nieco inne przepisy regulujące kwestie przewozu zwierząt. Dlatego też warto przed wyjazdem zapytać w ambasadzie lub konsulacie danego państwa.
Z reguły młode psy i koty, czyli w wieku poniżej 3 miesięcy na ogół nie mogą być przewożone do innego państwa Unii Europejskiej, chyba że dany kraj dopuszcza taką możliwość.
Jakie dane zawiera paszport dla zwierząt?
W paszport dla zwierzęcia zawarte są między innymi informacje o płci, rasie, umaszczeniu, a także dacie urodzenia zwierzęcia. Czasem jest również zdjęcie zwierzęcia, chociaż nie jest to wymagane. Jednak najistotniejsze jest zaświadczenie o ważności szczepień przeciwko wściekliźnie, które koniecznie musi być aktualne, a jest ważne tylko przez 1 rok. Dodatkowo musi być zrobione co najmniej 30 dni przed wyjazdem.
Mikrochip dla zwierzęcia
Poza paszportem nasze zwierzę powinno mieć także wszczepiony mikroczip. Do 2011 roku wystarczający był jeszcze czytelny tatuaż jednak obecnie jest już wymagany chip.
Microchip jest bardzo mały. Implantowany jest za pomocą grubej igły. Proces wszczepienia jest praktycznie prawie bezbolesny, a reakcja zwierzęcia jest zbliżona do reakcji przy normalnym zastrzyku.
Czipie zawiera również zapisane liczne informacje dotyczące właściciela zwierzęcia taki jak imię, nazwisko, adres, telefon oraz oczywiście informacje dotyczące samego zwierzęcia. Każdy czip ma numer, który odczytywany jest za pomocą odpowiedniego urządzenia. Numery oraz przypisane do nich informacje dotyczące zarówno zwierzęcia jak i właściciela przechowywane są w specjalnej komputerowej bazie danych. Koszt wszczepienia mikroczipa to obecnie wydatek rzędu 50-100 zł. ni powinno się przesadnie oszczędzać na zakupie mikrochiopa, bowiem w przypadku najtańszych mikorczipów pojawia się ryzyko, że po kilku latach dane znikną. W paszporcie zwierzęcia znajduje się również miejsce lokalizacji mikrochipa na ciele zwirzęcia
Leczenie przeciwkleszczowe i przeciw tasiemcowi
W przypadku podróży do Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz na Maltę, poza paszportem dla zwierzęcia, niezbędne jest także zaświadczenie o leczeniu przeciwkleszczowym oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu. Zaświadczenie o leczeniu przeciw tasiemcowi bąblowcowemu wymagane jest również w takich krajach jak Finlandia i Szwecja.
Przewóz zwierzęcia samolotem autokarem pociągiem statkiem…
Zwierzęta możemy transportować autokarze, pociągu, samolocie statku, należy jednak pamiętać, że w przypadku każdego z tych środków transportu funkcjonują nieco inne przepisy prawa.
Źródła i dodatkowe informacje
[1] Urloplany.pl