E recepta to bardzo wygodna i coraz chętniej wykorzystywana opcja, która pozwala nam łatwiej uzyskać dostęp do niezbędnych leków. W jaki sposób działa i kiedy możemy z niej skorzystać? Kto wystawi nam elektroniczną receptę i gdzie możemy ją zrealizować?
- Recepta online – czy różni się od tej tradycyjnej?
- Jak otrzymać receptę online?
- Czy z recepty online można skorzystać w dowolnej aptece?
Recepta online – czy różni się od tej tradycyjnej?
E recepta online to bardzo użyteczne narzędzie, szczególnie gdy na stałe przyjmujemy leki i zależy nam na bezproblemowym kontynuowaniu naszej terapii, bez konieczności comiesięcznych wizyt u lekarza tylko po ten dokument. Elektroniczna recepta posiada dokładnie taką samą ważność, jak ta tradycyjna – w większości przypadków mamy 30 dni na wykupienie zapisanego w niej leku. Wyjątkiem od tej reguły mogą być na przykład tabletki antykoncepcyjne, w przypadku których recepta może być ważna nawet przez rok. Dodatkowo wersji elektronicznej nie musimy drukować ani pamiętać, aby zabrać ją ze sobą do apteki – wystarczy podać zawarty na niej kod oraz nasz numer PESEL, aby móc wykupić przepisane środki.
Jak otrzymać receptę online?
Jeżeli chcemy skorzystać z e recepty, możemy uzyskać ją na dwa sposoby. Wiele przychodni umożliwia jej zamówienie telefoniczne, dzięki czemu możemy załatwić naszą sprawę bez wychodzenia z domu. Drugą opcją jest konsultacja lekarska przez internet, przy której lekarz wystawi ją dla nas, oczywiście po ustaleniu zasadności wystawienia recepty. Gdy otrzymamy dokument na maila lub w formie SMS, mamy określony czas na jego wykupienie. Jeżeli przyjmowane leki mają okres wykupu dłuższy, niż 30 dni, nasz lekarz powinien nas o tym poinformować w momencie wystawiania recepty.
Czy z recepty online można skorzystać w dowolnej aptece?
Recepta online ma taką samą wartość, jak jej papierowy odpowiednik. W związku z tym możemy bez problemu zrealizować ją w dowolnej aptece w Polsce. Jeżeli chcemy receptę podzielić, musimy jedynie pamiętać, aby wszystkie zawarte na niej leki wykupić w jednym punkcie – ta zasada również ma zastosowanie zarówno w przypadku tradycyjnej, jak i elektronicznej recepty. Jeżeli chcemy zakupić nasze leki w aptece, musimy podać farmaceucie kod umieszczony na dokumencie oraz nasz numer PESEL. Wszystkie recepty cyfrowe zbiera nasze Internetowe Konto Pacjenta, jeżeli je posiadamy, co również ułatwia monitoring naszej terapii. Jest to szczególnie wartościowa opcja dla rodziców i opiekunów osób starczych czy też niepełnosprawnych.