Rekrutacja pracowników do firmy wiąże się zawsze z niepewnością, dylematem praz obawami dotyczącymi wyboru najlepszego kandydata często z pośród tłumu chętnych do pracy. Proces rekrutacji związany jest z całym procesem, który obejmuje kilka etapów rekrutacji.
Rekrutacje pracowników można przeprowadzić we własnym zakresie lub ewentualnie skorzystać z usług zewnętrznej firmy – agencji doradztwa personalnego.
Jeśli firma przeprowadza rekrutacje we własnym zakresie powinna najpierw dotrzeć z informacją o potrzebach kadrowych do potencjalnych kandydatów. Mogą do tego służyć portale internetowe z ogłoszeniami o pracę, gazety z ofertami pracy, urzędy pracy.
Zazwyczaj po wypuszczeniu ogłoszeń można spodziewać się kandydatów na stanowisko pracy. Ich liczba zależy oczywiście od stanowiska na, które jest rekrutacja. Pierwsza selekcję kandydatów przeprowadza się na podstawie dokumentów aplikacyjnych: CV i listu motywacyjnego ewentualnie jeszcze innych dokumentów jeśli zostały załączone.
Kandydaci, którzy przeszli pozytywnie selekcje na podstawie dokumentów aplikacyjnych uczestniczą w dalszych etapach. Jednym z nich jest oczywiście rozmowa kwalifikacyjna. Rozmów kwalifikacyjnych może być kilka.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej do pracy jest okazja poznać bliżej kandydata. Należy podczas niej zorientować się czy kandydat spełnia nasze wymagania.
Należy wystrzegać się pytań, które mogły by świadczyć że rekrutujący wyraz dyskryminacje z powodu wyznania czy rasy czy płci ponieważ taka dyskryminacja jest sprzeczna z prawem. Podczas rozmowy jednak można zorientować się czy kandydat posiada odpowiednie cechy psychiczne niezbędne do wykonywania pracy o którą aplikuj np: analityczne myślenie. Można oczywiście w celu weryfikacji dać do wypełnienia testy, które określą jego umiejętności i wiedzę.