W leczeniu ortodontycznym stosuje się dwa rodzaje aparatów: stałe oraz zdejmowane. Innowacją na rynku stomatologicznym są także nakładki invisalign, które pozbawione są wielu wad tradycyjnych aparatów z zamkami przy zachowaniu wysokiej skuteczności.
Dlaczego warto podjąć się leczenia ortodontycznego
Zawsze lekarz ortodonta ustala dla każdego pacjenta indywidualny plan leczenia. W odpowiedzi na jego potrzeby dobiera także aparat ortodontyczny, dzięki któremu uda się zniwelować wady zgryzu, przerwy między zębami i inne problemy estetyczne wpływające na wygląd uśmiechu.
Nieprawidłowy układ zębów w szczęce to nie tylko problem estetyczny. Przede wszystkim powodować może nierówne ścieranie się szkliwa i kłopoty z próchnicą, a także wady wymowy czy dyskomfort podczas posiłków. Dlatego podjęcie leczenia najszybciej jak to możliwe jest bardzo ważne. Im młodszy jest pacjent, tym szybsze jest jego leczenie.
Aparaty ruchome (zdejmowane)
To rozwiązanie, które najczęściej stosuje się u dzieci. Po części wynika to z tego, że problemy ortodontyczne o wiele łatwiej zniwelować we wczesnym wieku i dlatego nie trzeba nosić aparatu non stop. Po drugie zaś znaczenie mają kwestie bezpieczeństwa dziecka. Zaleca się bowiem, by na czas aktywnej zabawy, dziecko nie miało aparatu. Łatwiej mu także umyć zęby, kiedy aparat nie jest założony.
Aparaty ortodontyczne ruchome wykonane są z akrylu z dodatkowymi elementami z drutu. U najmłodszych pacjentów, którzy leczą wadę zgryzu, aparat zdejmowany ma postać akrylowej płytki bez dodatkowych elementów.
Aparaty stałe
Aparaty stałe noszą osoby dorosłe oraz młodzież. Całość leczenia ortodontycznego trwa w tym wypadku najczęściej od 18 do 24 miesięcy. Sporadycznie, przy dużych wadach, leczenie może wydłużyć się i trwać do 3 lat.
Aparat stały składa się z:
- zamków, które przykleja się do zębów za pomocą wosku ortodontycznego – zamki mogą być wykonane z metalu (najtańsze), porcelany lub szafiru (najdroższe). Nie różnią się pomiędzy sobą skutecznością a jedynie estetyką. Są przyklejane do zębów na czas trwania leczenia. Może zdarzyć się tak, że podczas wizyt kontrolnych ortodonta zmieni położenie zamka na zębie;
- łuku ortodontycznego – łuk wyglądem przypomina drut. W pierwszej fazie leczenia jest bardzo cienki. Wymienia się go co kilka (zwykle 4-5) wizyt na coraz bardziej sztywny.
- ligatur, czyli gumek – ligatury wymienia się na każdej wizycie ortodontycznej, a pacjent ma możliwość wybrać ich kolor. Zadaniem ligatur jest utrzymywanie łuku w odpowiedniej pozycji. W niektórych sytuacjach ortodonta może zalecić założenie aparatu samoligaturującego, czyli bez gumek. To zmniejsza ilość wizyt w gabinecie – mogą odbywać się rzadziej, ponieważ nie trzeba wymieniać ligatur.
Poza tym wśród aparatów stałych można wyróżnić aparaty lingwalne. Zakłada się je na zęby od wewnętrznej strony. Dzięki temu są prawie niewidoczne, ale trudniej utrzymać przy nich higienę. Poza tym taki aparat może powodować podrażnienia podniebienia i języka, szczególnie w pierwszych dniach po założeniu.
Invisalign Kraków
Najnowszym rozwiązaniem jeśli chodzi o leczenie wad zgryzu są przeźroczyste nakładki Invisalign. Wiele wskazuje na to, że z uwagi na swoje zalety, estetyczne nakładki będą wypierać z rynku tradycyjne aparaty z zamkami.
Nakładki Invisalign tworzone są w technologii cyfrowej z termoplastycznego tworzywa. Każdy pacjent zainteresowany leczeniem przy ich pomocy, powinien znaleźć certyfikowany gabinet ortodontyczny, który wyposażony jest w odpowiedni sprzęt potrzebny do diagnostyki i przygotowania aparatu.
Nakładki tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie skanu 3D zębów. Pacjent może też obejrzeć systemową wizualizację tego, jak będą wyglądać jego zęby po zakończonym leczeniu. System bowiem tworzy dwa obrazy: rzeczywisty oraz prawidłowy, który uzyska się po wdrożeniu leczenia.
Więcej informacji o nakładkach Invisalign można znaleźć na stronie https://3gdentist.eu/services/invisalign/
Jaką przewagę ma Invisalign nad tradycyjnym aparatem?
- Przy noszeniu stałego aparatu nie powinno się spożywać pewnych pokarmów (lepiące się cukierki, barwiące napoje takie jak czerwone wino i kawa). Wszystko dlatego, że trudno później doczyścić zęby. Z nakładkami Invisalign nie ma tego problemu. Na czas posiłku można je zdjąć.
- Metalowe części aparatu mogą podrażniać wnętrze jamy ustnej. Poza tym wielu pacjentom przeszkadza metaliczny posmak, którego nie mogą się pozbyć w czasie leczenia. Przy nakładkach ten problem w ogóle nie występuje.Jeśli dotychczas ktoś nie mógł podjąć leczenia z uwagi na alergię na metal, może poprawić wygląd swoich zębów przy pomocy nakładek, które nie wywołują reakcji alergicznych.
- Choć stałe aparaty ortodontyczne mogą być prawie niewidoczne (ceramiczne zamki, przeźroczyste ligatury), dla wielu pacjentów problemem jest ich estetyka. Nakładki są całkowicie przeźroczyste, a pacjent może je zdjąć w czasie wyjątkowych sytuacji, np. sesja zdjęciowa albo spotkanie towarzyskie.