Gdy określoną ilość swoich pieniędzy udostępnisz bankowi na czas określony, a bank w zamian za to da Ci wynagrodzenie w postaci odsetek, to znaczy, że założyłeś lokatę. Możesz założyć lokatę terminową, dynamiczną, rentierską, pieniężną, a nawet dwuwalutową.
Każda lokata jest oprocentowana. Oprocentowanie to może być stałe lub zmienne. W przypadku tego pierwszego zawsze będziesz miał pewność, jaka ilość gotówki (należne odsetki) zostanie dodana do wpłaconej sumy. Przy oprocentowaniu zmiennym ryzykujesz, gdyż nie wiesz, czy zostanie ono obniżone, czy podwyższone. Jeżeli obniżone – stracisz. Jeżeli podwyższone – zyskasz. Oprocentowanie stałe polecane jest tym, którzy myślą racjonalnie, nie lubią ryzykować i chcą być pewni swojej przyszłości finansowej. Oprocentowanie zmienne jest dla ryzykantów, śmiałków i nie baczących na stres, chętnych adrenaliny poszukiwaczy przygód.
Odsetki na koncie = uśmiech na twarzy
Najbardziej rozpowszechnioną formą lokaty jest ta terminowa. W niej, po określonym terminie (od 1 do nawet 365 dni), bank zobowiązuje się wypłacić Ci wpłacony kapitał początkowy plus odsetki. Jak wybierzesz lokatę terminową odnawialną, to będzie ona (załóżmy, że po okresie trzech miesięcy) automatycznie odnowiona. Jak Twój wybór padnie na lokatę terminową nieodnawialną, to po kwartale zostaną Ci naliczone należne odsetki, a całość wypłacona na wskazane przez uśmiechniętego Ciebie miejsce.
Uwaga!
Lokatę terminową możesz zerwać przed upływem określonego czasu, ale wtedy musisz liczyć się z utratą części bądź nawet całości odsetek.
Bujna paleta lokat
Na szczęście nie jesteśmy skazani tylko na jedną opcję – lokatę terminową. Oprócz niej dostępne są również lokaty takie jak:
– dynamiczna – umowa zawarta pomiędzy klientem a bankiem może być zerwana przed końcem okresu trwania lokaty bez niebezpieczeństwa utraty odsetek (uwaga – zazwyczaj niższe oprocentowanie niż w terminowej);
– rentierska – klient zobowiązuje się do ulokowania pieniędzy na okres długoterminowy, a bank wypłaca odsetki w regularnych odstępach czasu;
– pieniężna – oprocentowany dochód z odrębnej lokaty, który polega na zamrożeniu określonej sumy, aby osiągnąć zysk po upływie tego terminu (uwaga – zysk powyżej stopnia inflacji);
– dwuwalutowa – forma lokowania finansów, która oparta jest na pochodnych instrumentach finansowych, tzw. opcjach walutowych (uwaga – oprocentowanie wyższe niż w tradycyjnych lokatach);
– denominowana – zakładana w obcej walucie;
– inwestycyjna – część środków inwestowana jest przez bank;
– nocna – zakładana na koniec dnia, a wypłacana wraz z odsetkami następnego dnia;
– negocjowana – istnieje możliwość indywidualnego negocjowania oprocentowania;
– call – w niej nie jest określona data zdeponowania pieniędzy.
Procenty, procenciki, procentunie
Niezależnie od wyboru lokaty, a przy okazji jej długości czy sposobu inwestowania kwoty, powinieneś kierować się najważniejszym szczegółem – wysokością oprocentowania. To ono określa, jaką sumę zgarniesz na sam koniec trwania lokaty. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, że banki w przytłaczającej ilości przypadków kuszą nas oprocentowaniem rocznym. Dla przykładu – bank proponuje oprocentowanie 12% w lokacie trwającej miesiąc, więc oprocentowanie będzie wynosiło 1%.
Dodatkowe informacje
[1] Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lokat sprawdź na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/lokaty.