Posadzka to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Powinna być nie tylko estetyczna, ale również trwała i odporna, ponieważ będzie służyła domownikom przez wiele lat, a poprzez swoje umiejscowienie, będzie również stale eksploatowana.
Rodzaj posadzki powinien zostać dobrany w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Główne czynniki wyboru to stopień wykorzystania pomieszczenia, jego zawilgocenia. Najczęściej stosuje się panele, posadzki z drewna, czy płytki ceramiczne, rzadziej wykładzinę.
Drewniany parkiet, czy panele
Najbardziej popularny jest parkiet drewniany. Drewno to materiał ceniony za naturalność, trwałość oraz niepowtarzalny wygląd. Drewno bardzo dobrze izoluje, zatem daje poczucie ciepła wewnątrz pomieszczenia.
fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Jest dobrym izolatorem, więc źle przewodzi ciepło, zatem parkiet nie jest wskazany w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Jeśli więc właśnie budujecie dom jednorodzinny, w którym pomieszczenia będą w ten sposób ogrzewane, warto zdecydować się na inne rozwiązanie.
Cena parkietu nadal jest stosunkowo wysoka, dlatego podczas zakupu materiału warto zwrócić uwagę na jego twardość, która ma wpływ na trwałość użytkowania parkietu. Najbardziej odporny na ścieranie i użytkowanie jest parkiet z drzew egzotycznych, takich jak jatoba, orzech afrykański, merbau, czy kompas. Są to jednak drogie gatunki drzew, dlatego można zainwestować w produkt tańszy, ale również całkiem dobrej jakości pochodzący z dębu lub jesionu.
Na rynku dostępnych jest kilka typów parkietu:
Tradycyjny – układany z drewnianych deszczułek, połączonych na pióro i wpust. Warstwa wierzchnia jest na tyle gruba, że można ją konserwować i odnawiać w razie potrzeby.
Lamelowy – w tym przypadku drewniane deszczułki nie posiadają pióra, ani wpustu i układane są na tzw. styk.
Mozaikowy – krótkie i wąskie elementy nakleja się na siatkę i układa według określonych wzorów, najczęściej w szachownicę, cegiełkę, czy jodełkę.
Parkiet przemysłowy – wąskie, ale jednocześnie grube deszczułki układa się na sztorc, a łączy taśmą samoprzylepną. Tuż po ułożeniu taśmę usuwa się. Jest to parkiet bardzo wytrzymały, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest intensywne.
Bruk drewniany – jego poszczególne elementy wycinane są w poprzek słojów. Można układać je na styk lub ze szczelinami, w które wprowadza się masę zalewową. Jest on wyjątkowo trwały.
Panele przez wiele lat uważane były za gorszy wybór w stosunku do parkietu. Zwolenników znajdowały wśród osób, które szukały tanich i zarazem szybkich w montażu rozwiązań.
Obecnie wybór paneli jest na tyle duży, że również wśród paneli można znaleźć produkty lepsze gatunkowo.
Do użytku domowego wystarczające są panele klasy AC3 i AC4. Klasa AC5 i AC6 odpowiednia jest natomiast do pomieszczeń użyteczności publicznej, biur.
Wyróżnia się panele:
Laminowane – zbudowane z 4 warstw, dwóch konstrukcyjnych, jednej dekoracyjnej oraz wierzchniej, która zabezpiecza panel przed uszkodzeniem i ścieraniem.
Drewniane – ich wierzchnia warstwa składa się z twardego drewna drzew liściastych, który pokryty jest kilkoma warstwami lakieru, oleju, albo wosku. Bardzo przypominają tradycyjny parkiet. Można je poddawać cyklinowaniu.
Winylowe – są antypoślizgowe, miłe w dotyku. Od spodu posiadają korek, dzięki czemu znacznie lepiej wyciszają od paneli laminowanych.
Płytki, posadzki i wykładziny
Płytki ceramiczne przez wiele lat znajdowały zastosowanie w łazienkach, kuchniach, przedpokojach. Obecnie, ze względu na bogate wzornictwo i wysoki stopień wykonania, pojawiają się również w innych pomieszczeniach. Ich dużą zaletą jest łatwość pielęgnacji.
Łatwe w utrzymaniu czystości są również posadzki z żywicy. Jednakże samo wykonanie takiej posadzki jest skomplikowane, dlatego koniecznej jest skorzystanie z usług fachowca.
Szeroki wybór jest również wśród wykładzin podłogowych. Najbardziej popularna jest wykładzina dywanowa, ciepła, dobrze wygłusza dźwięki. Doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym, ale nie jest wskazana do domu, gdzie przebywają zwierzęta.