Chcąc startować w przetargach musimy wiedzieć o nich wszystko. Jakie są więc rodzaje przetargów? Jaki przetarg wybrać pod zlecenie budowlane?
Prowadząc jakiekolwiek przedsiębiorstwo nastawione na mniejsze lub większe zlecenia, możemy mieć okazję wziąć udział w przetargu. Przetargi mogą być różne, zarówno na usługi sprzątające, zlecenia budowlane czy zainstalowanie oprogramowania komputerowego. Czym więc są przetargi i jakie mamy ich rodzaje.
Przetargi to nic innego, jak uporządkowane zarówno od strony prawnej jak i faktycznej czynności, których głównym celem jest znalezienie i wyłonienie najbardziej odpowiedniego kontrahenta oferującego bardzo korzystne warunki w umowie. Jeśli więc chcemy na przykład przeprowadzić jakieś zlecenie budowlane, na przykład przy budowie autostrady i mamy możliwość zaproponowania zarówno korzystnych cen, jak i bardzo dobrej jakości usług, możemy stanąć do przetargu w celu złożenia naszej propozycji. Przetargi nie zawsze wygrywają tylko firmy proponujące najniższe ceny, oceniający biorą pod uwagę też szereg innych czynności, takich jak terminowość, referencje, szybkość realizacji, oferowana jakość usług, a także materiałów. Warto pamiętać, że wszystkie przedsiębiorstwa państwowe są zobowiązane do realizacji jakichkolwiek usług tylko w drodze przetargu. Do jakiego przetargu więc możemy stanąć.
Przetarg ograniczony czy nieograniczony
Przetargi dzielą się na ograniczone i nieograniczone. W przetargu ograniczonym wykonawca musi na początku złożyć wniosek o dopuszczenie go do przetargu, a pełne oferty mogą złożyć już tylko ci, którzy otrzymają zaproszenia do przetargu. Nie ma więc pewności, że wykonawcy uda się w ogóle swoją ofertę przedstawić. Natomiast w przetargu nieograniczonym udział może wziąć każdy, kto spełnia warunki i zasady podane w w ogłoszeniu o przetargu. Każda oferta bowiem jest rozpatrywana i oceniana przed zleceniodawcę przetargu.
Tak więc najkorzystniej dla przedsiębiorstw chcących startować w przetargach jest udział w przetargu nieograniczonym, jednak przetarg ograniczony, jeśli zleceniodawca nas zaprosi, daje większą gwarancję, że nasze usługi zostały już wstępnie pozytywnie ocenione, a zarazem mamy mniejszą konkurencję w oferentach.