Rośliny doniczkowe to te których uprawa możliwa jest w warunkach domowych. Najlepszymi gatunkami do hodowli tego typu będą gatunki egzotyczne np: juka, dracena, paproć. Klimat panujący w mieszkaniu zbliżony jest bowiem do warunków naturalnych rośliny (wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, odpowiednie nasłonecznienie). Mimo naszej starannej pielęgnacji zdarzyć się może, że roślina zostanie zaatakowana przez szkodniki.
Do najczęściej atakujących pasożytów zaliczyć możemy przędziorki. Są to drobne roztocza o ośmiu odnóżach zbliżone wyglądem i anatomiom do pająków. Ich wielkość nie przekracza 1mm. Zabarwione są na żółto zielono. Ich obecność objawia się pojawiającymi się plamami, a w efekcie końcowym usychaniem całych liści. Od spodniej strony liści zaobserwować można pajęczynki. Szkodniki te szybko przenoszą się na rośliny sąsiadujące z zainfekowanym okazem. W ich zwalczaniu pomocne okaże się częste opryskiwanie rośliny, przecieranie liści, a w ostateczności środki chemiczne dostępne w kwiaciarni. Czerwce to owady żerujące na pędach dolnej strony liści. Do tej grupy pasożytów możemy zaliczyć: tarczki, miseczniki oraz wełnowce. Najlepszym okresem ich rozmnażania się jest okres grzewczy w zimie. Najbardziej narażone na ich ataki są kaktusy i inne sukulenty.
Pasożyty te tworzą tak zwane tarczki które należy usunąć np za pomocą patyka, a miejsce ich żeru posmarować lub spryskać wodą z szarym mydłem, płynem do naczyń lub denaturatem. Można także użyć tabletek przeznaczonych do usuwania szkodników dostępnych w sklepach ogrodniczych. Tabletki włożone do gleby uwalniają stopniowo substancje czynne. Transportowane do nadziemnych części roślin są wysysane przez czerwce prowadząc do ich unicestwienia.
Zieleń do wnętrz to wspaniałe udekorowanie każdego mieszkania dlatego dbaj o rośliny odpowiednio. Ważne by roślinę nawozić w okresach intensywnego wzrostu, przecierać z kurzu, przesadzać co ok 2lata.