Ryby są bardzo wartościowym składnikiem odżywczym. Każdy powinien jeść je codziennie. Przepisy kulinarne oferują tak wiele możliwości w przyrządzaniu ryb, że nigdy się nie znudzą. Jednak na co zwracać uwagę przy zakupie.
Ryby są produktem spożywczym bardzo wrażliwym na warunki przechowywania, dlatego przy ich kupnie powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ich świeżość.
Najświeższe ryby są w całości, nie filetowane i porcjowane. Świeżość sprawdzamy także po tym czy ryba ma naturalny połysk, przejrzyste pełne oczy, gładką skórę, karminowoczerwone skrzela czy elastyczne mięso, które po naciśnięciu cofa się do miejsca przed naciśnięciem. Świeża ryba nie powinna także pachnieć zwłaszcza „rybą”. Wszystkie te cechy występują u ryb do 7 dni po połowie.
Produkty będące na granicy zepsucia można rozpoznać po głęboko zapadniętych oczach oraz brązowych przebarwieniach skrzeli. Ryby, które zupełnie nie nadają się do spożycia mają oczy mlecznoszare, mięso miękkie, a skrzela żółtobrązowe.
Przy zakupie ryb mrożonych powinniśmy zwracać uwagę na neutralny zapach, aby miały jak najmniejsze białe centrum źrenicy i były jeszcze 3 miesiące zdatne do spożycia. Najlepiej też, aby takie ryby były otoczone cieniutką szklaną powłoką lodową, zapakowane szczelnie bez dostępu powietrza.