W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest natychmiastowy zastrzyk gotówki. Szybkim i wygodnym rozwiązaniem są pożyczki gotówkowe, które można uzyskać od ręki. Złożenie wniosku i uzyskanie pożyczki nie stanowi większego problemu, jednak kwestia jej spłaty budzi już pewne obawy.
Wielu ludzi potrzebując pieniędzy na nieplanowane wydatki staje przed decyzją zaciągnięcia szybkiej pożyczki gotówkowej, jednocześnie zastanawiając się na czym ona dokładnie polega i jak dokładnie wygląda jej spłata.
fot. Pixabay / Wikimedia
Czym w ogóle jest pożyczka gotówkowa?
Pożyczka gotówkowa to operacja, która polega na przekazaniu przez osobę fizyczną lub instytucję finansową określonej kwoty pieniędzy pożyczkobiorcy. Cechą charakterystyczną pożyczki jest określony czas spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę oraz fakt, że pożyczkobiorca ubiegając się o pożyczkę nie ma obowiązku przedstawiać celu, na który zamierza przeznaczyć pożyczoną kwotę. Kwestia pożyczek ugruntowana jest przez kodeks cywilny.
Szybkie pożyczki gotówkowe bez zaświadczeń w ostatnich latach zyskały sporą popularność, zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce. Za ich popularność odpowiada kilka cech, do których zaliczyć należy:
- wygodę – dzięki dostępowi do Internetu możesz pożyczki pieniądze bez wychodzenia z domu,
- minimum formalności – pożyczkę można uzyskać od ręki bez przedstawiania pożyczkodawcy świadectwa pracy, czy innych zaświadczeń,
- nieskomplikowaną procedurę – wniosek, który należy wypełnić bezpośrednio w oddziale pożyczkodawcy lub korzystając z internetowego formularza, składa się z zaledwie kilku punktów,
- czas – procedurę ubiegania się o pożyczkę, wypełnienie i złożenie wniosku oraz pożyczenie pieniędzy zamyka się w kilkunastu minutach.
fot. Pixabay / Wikimedia
Zanim weźmiesz pożyczkę
Wnioskując o pożyczkę musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, dokładnie zapoznaj się z każdym punktem w ofercie, aby poznać wszystkie warunki i opłaty związane z zaciągnięciem pożyczki. Informacje te są niezbędne, abyś wiedział ile będzie Cię finalnie kosztowała pożyczka oraz w jakim terminie musisz ją zwrócić, aby nie zostały naliczone karne odsetki.
Uwaga – jeżeli, któryś z punktów oferty jest dla Ciebie niejasny, bądź niezrozumiały, koniecznie skorzystaj z pomocy Biura Obsługi Klienta lub przedstawiciela danej placówki, który będzie mógł rozwiać Twoje wątpliwości oraz wyjaśnić Ci niejasne pozycje w ofercie.
Po drugie, pożyczaj tyle ile rzeczywiście w danym momencie potrzebujesz oraz tyle ile jesteś w stanie oddać. Wystrzegaj się sytuacji zaciągania pożyczek na spłatę innych zobowiązań, bowiem jest to pierwszy krok, aby wpaść w spiralę zadłużenia, z której ciężko jest się wydostać. Na tym etapie, należy zaplanować już spłatę zaciąganego zobowiązania.
Po trzecie, zanim zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy, koniecznie sprawdź firmę, z usług której zamierzasz skorzystać. Najłatwiejszą drogą, aby zweryfikować, czy pożyczkodawca jest godny Twojego zaufania jest skontaktowanie się z Związkiem Firm Pożyczkowych.
Spłata pożyczki
O ile wydatki bywają niezaplanowane, o tyle spłatę pożyczki jesteś w stanie dokładnie zaplanować. Wiedząc jaką kwotę pożyczasz i na jaki okres, możesz racjonalnie rozłożyć sobie jej spłatę w czasie. Jak? Wystarczy, że sumę, którą musisz zwrócić pożyczkodawcy podzielisz na ilość dni terminowej spłaty pożyczki i codziennie będziesz odkładać określoną sumę gotówki. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zdołasz spłacić pożyczkę w ustalonym terminie. Aby łatwiej było Ci trzymać się ustalonego planu, stwórz harmonogram, w którym będziesz zaznaczać ile pieniędzy musisz jeszcze odłożyć do spłaty i ile dni pozostało do uregulowania całego zobowiązania.
Jeżeli zdarzy się, że nie będziesz w stanie spłacić pożyczki o czasie, zwróć się do pożyczkodawcy z prośbą o przesunięcie terminu spłaty. Co prawda za wydłużenie okresu wpłaty będziesz zobligowany dodatkowo zapłacić, jednak w takiej sytuacji nie będą naliczane karne odsetki.
Przypisy i dodatkowe informacje:
[1] Wiele często zadawanych pytań odnośnie pożyczek można przeczytać na stronie Pozyczkomat.pl