Od jakiegoś czasu w Polsce coraz popularniejsze stają się tak zwane pożyczki społecznościowe. Na zachodzie ta forma pożyczkowa znana jest od lat. Sama idea pożyczek społecznościowych, czyli z angielskiego tak zwany social lending, powstała w Anglii. Miały one stanowić swojego rodzaju alternatywną formę pożyczkowania dla kredytów udzielanych przez banki i inne instytucje pożyczkowe.
fot. SXC
Kiedy zdecydować się na pożyczkę społecznościową bez bik? Jak wiadomo są życiu sytuacje, w których bank odmówi nam udzielenia kredytu. Najczęstszą przyczyną jest brak odpowiednich dochodów lub nieodpowiednia historia kredytowa. Właśnie w takich przypadkach mogą przydać się alternatywne źródła pożyczek. Jedną z takich alternatyw jest właśnie pożyczka społecznościowa bez BIK. Najprościej mówiąc jest to pożyczka udzielana nam przez osobę prywatną. Najczęściej odbywa się to obecnie za pośrednictwem Internetu i specjalizujących się w takiej działalności portali.
Aby móc zaciągnąć taką pożyczkę trzeba mieć koniecznie ukończone 18 lat, czyli musimy być pełnoletni. Oczywiście, taka osoba zaciągająca pożyczkę społecznościową jest zwykle bardzo dokładnie sprawdzana, poza tym nie powinna być karana, nie powinna również posiadać już zaciągniętego kredytu, który nie jest spłacany w terminie i oczywiście nie powinna znajdować się w rejestrze dłużników.
Kto to wszystko sprawdza i weryfikuje? Najczęściej robią to właśnie te portale, zajmujące się pośrednictwem w udzielaniu pożyczek społecznościowych.
fot. SXC
Gdzie są udzielane pożyczki społecznościowe? Gdzie szukać pożyczki społecznościowej bez BIK?
W sieci można znaleźć serwisy zajmujące się pośrednictwem w udzielaniu pożyczek społecznościowych bez BIK. Za ich pośrednictwem możemy z jednej strony zaciągnąć pożyczkę udzieloną nam przez inną osobę albo jako druga strona możemy jako wierzycie udzielić pożyczki komuś innemu. Strony ustalają się między sobą szczegóły i warunki spłaty pożyczki takie jak termin spłaty, wysokość odsetek, dzień w miesiącu, do którego rata powinna zostać wpłacona.
Przy rejestracji trzeba podać wszelkie wykazane w formularzu dane, które następnie są weryfikowane przez portal. Pożyczki społecznościowe są opłacalne nie tylko dla pożyczkobiorcy, który nie ma żadnej innej opcji na pozyskanie pieniędzy w danym czasie. Są opłacalne również dla pożyczkodawcy, który zarabia przecież dzięki odsetką za udzieloną pożyczkę, oczywiście ponosząc ryzyko, że pożyczka nie zostanie w pełni spłacona. Z kolei portal pośredniczący w udzieleniu pożyczki również pobiera sobie prowizję.