Dieta śródziemnomorska to dieta uważana przez wielu lekarzy oraz dietetyków za najkorzystniejszą dla zdrowia i to nie bez powodu. Zawiera wiele witamin oraz substancji odżywczych w pełni pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Poradnik ma za zadanie wyjaśnić następujące kwestię tak, aby dieta śródziemnomorska mogła zostać wyczerpująco przedstawiona:
- podstawowe produkty żywnościowe,
- czego unikać,
- ćwiczenia,
- skutki stosowania diety śródziemnomorskiej.
Podstawowe produkty żywnościowe
Ryby, kasze, makarony, rośliny strączkowe, ciemne pieczywo, orzechy, warzywa, owoce i winko… taaak, po prostu „żyć nie umierać”. Całkiem różowo przedstawia się menu diety śródziemnomorskiej, które dostarcza nam wielu cennych składników. Musimy mimo to pamiętać, że powinna nam przyświecać podczas stosowania tej diety pewna zasada: w ciągu doby nie przyjmujemy więcej niż 40 gramów tłuszczu oraz więcej niż 1200 kalorii.
Tak szeroki wybór w spożywaniu posiłków w tej diecie musiał odbić się na tego typu restrykcjach. Standardowym składnikiem większości diet (jeśli nie wszystkich) jest już tradycyjnie niegazowana woda mineralna. I tak też jest w przypadku diety śródziemnomorskiej. Innym standardem jest zjadanie pięciu niewielkich posiłków każdego dnia.
Zaleca się także przedłużenie posiłku do co najmniej dwudziestu minut. Choć trudno sobie wyobrazić, aby jeść przez 20 minut bułkę czy też serek, to jednak jest to ważne ze względu na możliwość osiągnięcia przy tym zwyczajnego nasycenia na 3 godziny. Co więcej, mieszkańcy Hiszpanii, Francji oraz Włoch dodają często do swoich potraw czosnku i cebuli znanych chyba na całym świecie ze swoich zbawiennych właściwości. Jak często się słyszy, starożytni Izraelici cieszyli się zdrowiem nie tylko z powodu zachowywania większej czystości niż otaczające ich narody – Izraelici byli po prostu zakochani w czosnku.
Czego unikać?
Przede wszystkim słodyczy i białego pieczywa, bo po co jeść śmieci? Pamiętajmy też o szkodliwości mięsa i wybierajmy raczej mięso drobiowe, a nie wołowe czy też wieprzowe. Rozstanie ze smakowitą tłustą golonką może być dla niektórych bolesnym przeżyciem, ale naprawdę warto zakosztować w diecie śródziemnomorskiej.
Nie smaż również w wysokich temperaturach i w używanej już raz (albo i więcej razy) oliwie. Jest to nie tylko niezdrowe, ale też niezbyt smaczne. Niektórzy proponują olej zamiast oliwy, a to ze względu na jego niższą cenę – można się tutaj kierować gustem kulinarnym. Zapomnij też o pełnym mleku i tłustych serach, a w zamian przyjdzie Ci pokochać czosnek.
Ćwiczenia
Dieta śródziemnomorska nie jest na szczęście głodówką, więc o padnięcie z wyczerpania nie musimy się martwić, nawet jeśli dołożymy trochę ćwiczeń fizycznych, dzięki którym efekty po odchudzaniu niewątpliwie będą lepsze. Warto zaznaczyć, że wcale nie musi to być dieta tymczasowa – może się ona okazać sposobem odżywiania idealnym na całe życie.
Ważnym czynnikiem sprzyjającym uzyskaniu pozytywnych efektów jest unikanie stresów, co może być trudne kiedy pracujemy w firmach lubujących się w „wyciskaniu” pracowników. Mimo to przerzucenie się z fast foodów na dietę śródziemnomorską na pewno przyczyni się do polepszenia naszego samopoczucia, nawet jeśli nadal będziemy musieli pracować pod presją.
Skutki stosowania diety śródziemnomorskiej
Dzięki dodaniu do spożywanych posiłków cebuli oraz czosnku (tak, tej wielkiej miłości Izraelitów) możemy liczyć na ich działanie przeciwbakteryjne oraz na obniżenie ciśnienia krwi. Ten sposób odżywiania pozwala także na zrzucenie zbędnych kilogramów i ogólnie rzecz ujmując, do poprawienia naszego samopoczucia.
Co więcej, spożywanie (oczywiście w rozsądnych ilościach) wina z pewnością przyczyni się do poprawienia pracy serca oraz żołądka – wszakże sam święty Paweł z Tarsu polecał ów trunek swojemu uczniowi Tymoteuszowi uskarżającemu się na problemy trawienne.
Dodatkowe źródła i Informacje:
[1] Informacje na blogu „Kropelki” – diety i odchudzanie,
[2] Własne doświadczenia żywieniowe.