Kierunek studiów lub wybór uczelni to najcięższy czas w życiu każdego młodego człowieka. Decyzja ta czasami jest wiążąca na całe nasze życie. Dlatego warto zastanowić się nad kierunkiem studiowania. Poradźmy się jakiejś osoby, która ma juz doświadczenie w studiowaniu. Warto przemyśleć naszą decyzję aby mieć pewność, ze kierunek który wybraliśmy ma przyszłość. Takim kierunkiem jest właśnie Zdrowie Publiczne.
Oto jedna z opinii absolwenta tego kierunku: „Ogólnie studia są przyjemne i ciekawe, nie ma na nich takiego „wyścigu i zakuwania” jak na kierunku lekarskim. Jedynym minusem, często odczuwanym przez studentów, jest traktowanie tego kierunku jak „5 koła u wozu” i poczucie dyskryminacji na uczelni. Naprawdę trzeba mocno wierzyć w co się robi i znaleźć dużo samozaparcia, by tym nastrojom nie ulec.”
Zdrowie Publiczne – to dziedzina która rozwinęła się w ciągu ostatnich 30 lat i jest przedmiotem nauczania we wszystkich ważniejszych europejskich uniwersytetach, jak i także Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii i wielu innych. Kierunek ten dość poważnie w ostatnich czasach ewulował. Zagadnienia zdrowia publicznego nauczane są zarówno na studiach licencjackich, magisterskich jak i studiach podyplomowych.
Zdrowie Publiczne to w sumie nowy kierunek do studiowania. Niestety wiedza przeciętnego obywatela na temat tej dziedziny jest niewielka, przez co często spotykamy się z pytaniem „co to za studia, czego właściwie uczą?”. A że często, co nieznane to nielubiane, to i studia te, przez sporą większość studentów ,traktowane są po macoszemu i nie poświęca się im należytej uwagi. Medycyna ,farmacja i temu podobne dziedziny nie muszą „walczyć” o swoje miejsce, jednak ze Zdrowiem Publicznym jest inaczej. Przed nami dużo pracy i wspólnych wysiłków w kreowaniu pozytywnego wizerunku Zdrowia Publicznego jako dziedziny medycznej…
Na kierunku ZP prowadzone są specjalności. I tak studenci mogą wybierać spośród:
-zarządzania w ochronie zdrowia
-promocji zdrowia
-edukacji zdrowotnej lub pedagogiki zdrowia
-komunikacji społecznej w zakresie zdrowia( praca w mediach)
-ratownictwa medycznego
-dietetyki i żywienia
Obecnie dziedzina Zdrowia Publicznego prężnie rozwija się w krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Holandia i innych. W tych krajach, rozwój zdrowia publicznego jest nieporównywalnie większy od rozwoju w Polsce lub w Europie Wschodniej i Środkowej. Miejmy jednak nadzieje, że młodzi ludzie dostrzegą potęgę Zdrowia Publicznego.