Czy uczęszczać na Szkolenia? Pracowników można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to ludzie, którzy płyną z prądem, nie interesując się tym, gdzie dopłyną ani tym, żeby płynąć sprawniej i szybciej. Druga grupa to ci, którzy wciąż chcą poprawiać, to co już umieją i co najważniejsze – mają cel podróży. Ci ostatni wciąż się szkolą, zapisują na kursy i obsesyjnie myślą o rozwoju. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami jest ściśnięta mała grupka niezdecydowanych – myślą podobnie jak ludzie z grupy drugiej, ale nieśmiało. Coś ich powstrzymuje. Dla nich jest ten poradnik.
„Z grzechu niewiedzy powinniśmy się spowiadać!”
Żyjemy w społeczeństwie opartym na wiedzy i informacji. Coraz intensywniej doświadczamy przemian, wywołanych dynamiczną naturą wiedzy. Co to oznacza? Wiedza dezaktualizuje się bardzo szybko, z drugiej strony – wciąż przyrasta. Zmusza nas to do realizacji idei uczenia się przez całe życie. Tylko edukacja zapewnić może jako taką równowagę, stabilizację i bezpieczeństwo wobec gwałtownego rozwoju technologicznego, globalizacji i przemian ekonomicznych. Zatem wymogu ciągłego podnoszenia kwalifikacji nie powinniśmy traktować jako „krzyż pański”, ale jako wyzwanie rzucone nowej rzeczywistości.
Szkolenia – jakie wybierać?
Trudno jest ocenić efekty i wartość szkolenia, jeśli wyraźnie nie określimy jego miejsca w planach naszego osobistego rozwoju. Zanim zdecydujemy się na konkretne szkolenie, dokonujemy analizy własnej sytuacji na rynku pracy i miejsca, jakie zajmujemy w strukturze firmy. Następnie oceniamy szkolenie, odpowiadając sobie na pytanie „co nam ono da”. Kolejny krok to ocena firmy szkoleniowej pod względem jej rzetelności. Jakimi kryteriami się kierować? Po pierwsze – pragmatyzm. Mówi się, że wiedza jest bezcenna, także zapewne powinniśmy być gotowi zapłacić każdą cenę. Niestety, nie zawsze jest tak idealnie. W grę wchodzą takie prozaiczne czynniki jak cena szkolenia, miejsce, czas. To ustalamy podług własnych możliwości. Ważniejszy problem to brak zaufania do instytucji szkoleniowych.
Instytucji szkoleniowych jest wiele i trudno jednoznacznie stwierdzić, przeglądając oferty której zaufać. Niestety, nie wiemy, na ile dana firma szkoleniowa poprawnie zdiagnozowała nowe potrzeby edukacyjne i w jakim zakresie jest w stanie je zaspokoić. Dobrym wyjściem jest prośba o przesłanie próbek szkolenia – czyli krótkich filmików z przeprowadzonych już szkoleń lub zapoznanie się ze szczegółowym programem szkolenia. Inne wyjście to – przejrzeć certyfikaty potwierdzające umiejętności trenera lub listy referencyjne, Wybierając się na szkolenie powinniśmy się skupić na jeszcze jednej sprawie. Jakie szkolenie dla nas najlepsze? Czy szkolenie z predyspozycji zawodowych (ten kurs pomoże nam określić swoje słabe i mocne strony), szkolenie z umiejętności interpersonalnych czy kursy poprawiające nasze kompetencje zawodowe.
Na zakończenie
Musimy sobie uświadomić, że szkolenia to część rozsądnej strategii planowania i rozwoju zawodowego. Współcześnie to konieczność, jeśli chcemy utrzymywać się na powierzchni, a nie walczyć o życie tonąc.
Jeśli chodzi o kurs na wózki widłowe, to napewno warto sobie taki zrobić. Nie jest jakoś mocno trudny, raczej szybki, a jest wiele miejsc pracy, które właśnie takich osób szukają.