Możliwości, jakie zyskujemy dzięki wykorzystaniu do oświetlenia pomieszczeń taśm LED, to przede wszystkim ogromna elastyczność tego rozwiązania. Można je przylepić praktycznie wszędzie i wcale nie trzeba się za bardzo starać, by je zamaskować.
Diody na taśmie
Zainstalowanie diod na taśmie z powierzchnią samoprzylepną, to z jednej strony pomysł szalenie prosty, z drugiej genialny. Taśmę można ciąć nożyczkami, wystarczy podłączyć do niej kable z przystosowanym przyłączeniem i już przyklejony kawałek taśmy może świecić.
Oczywiście taśmy LED różnią się od siebie, tak jak różnią się wszelkie inne rozwiązania oświetleniowe. Jak wiadomo już same diody mogą być różne, a przecież można je również zainstalować na taśmie w różnej odległości od siebie. Wiąże się to z zupełnie innym poborem mocy przez poszczególne wersje taśm. Co za tym idzie rożne są również parametry oświetleniowe.
Parametry oświetlenia
Pierwszą rzeczą, nad jaką musimy się zastanowić zanim podejmiemy decyzję dotycząca typu lampy LED, który chcemy wykorzystać, jest miejsce ich zastosowania. W zależności od tego czy potrzebujemy tam dużo światła czy też mniej, możemy wybrać pomiędzy szeroko lub wąsko rozmieszczonymi na taśmie diodami. To oczywiste, że większa gęstość daje nam w tym przypadku dużo lepsze parametry oświetleniowe, ale łączy się to również z większym poborem mocy.
Jasność może zależeć również od rodzaju zastosowanych diod. W odróżnieniu od standardowych diod LED 3528 diody 5050 dają trzykrotnie więcej światła. Jednak to również wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii.
Klasa szczelności
W zależności od tego gdzie planujemy wykorzystywać zakupione diody, powinniśmy pomyśleć również o ich szczelności. O ile biuro, domowy gabinet czy nawet zwykłe pomieszczenia mieszkalne nie wymagają stosowania diod w oprawach o podwyższonej szczelności, to już wykorzystanie takiej taśmy w łazience, na zewnątrz, czy też w ekstremalnej sytuacji na jachcie, radykalnie zmienia postać rzeczy.
W sprzedaży są taśmy LED produkowane w trzech klasach szczelności: IP68 – najbardziej wodoodporna, zabezpieczona gumą; IP65 – wodoodporna, zabezpieczona silikonem; IP20 – zupełnie nie wodoodporna.
Wybór oprzyrządowania
Jako że taśmę LED samodzielnie przyklejamy, to i wybór oprzyrządowania potrzebnego do sterowania również musimy wykonać samodzielnie. Jeżeli chcemy instalować ją w profilu z osłonka, to oczywiście czeka nas również wybór osłonki. Ale najważniejszy będzie wybór złączek, włączników i zasilaczy. Jeżeli planujemy taśmy dłuższe niż 5 metrów w przypadku taśm LED lub 10 metrów w przypadku LED RGB, musimy użyć do ich łączenia dodatkowych zasilaczy ze sterownikami. W tym przypadku nie obejdzie się bez konsultacji ze sprzedawcą, który pomoże wybrać właściwy zestaw.
Dodatkowe informacje i źródła:
http://www.lumenmax.pl/produkty/tasmy-led.html