Piwnice pełnią różnorodne funkcje. Są często pomieszczeniami technicznymi, służą do przechowywania przedmiotów, bywają też zagospodarowywane jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna. Aby mogły efektywnie spełniać swoje role, konieczna jest ich odpowiednia izolacja, która skutecznie chroni przed zimnem, wilgocią oraz utratą ciepła. Jednym z najnowocześniejszych i najefektywniejszych rozwiązań w tej dziedzinie jest termoizolacja piwnic za pomocą pianki poliuretanowej, czyli piany PUR.
Czym jest Piana PUR?
Piana PUR (inaczej pianka poliuretanowa) jest materiałem otrzymywanym w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy poliolem a izocyjanianem, w obecności katalizatorów i środków spieniających. W rezultacie powstaje lekka porowata struktura, która może przybierać sztywną lub elastyczną formę w zależności od stosunku składników i dodatków zastosowanych w procesie produkcyjnym. Pianka PUR jest znana i ceniona przede wszystkim za swoje wybitne właściwości izolacyjne, termiczne oraz akustyczne. Piana PUR jest odporna na wilgoć i pleśń. W celach związanych z izolacja budynków wykorzystuje się sztywną pianę PUR.
Czy warto izolować piwnice pianą PUR?
Do głównych zalet piany PUR i korzyści, które wynikają z jej zastosowania w piwnicy należą:
– skuteczna ochrona przed wilgocią
Pomieszczenia piwniczne są bardzo silnie narażone na problem nadmiernej wilgoci, która może przenikać przez fundamenty i ściany zewnętrzne. Niekontrolowana wilgoć może prowadzić do niepożądanego rozwoju pleśni i grzybów, niszcząc przechowywane przedmioty, a także negatywnie wpływając na zdrowie mieszkańców. Dzięki swojej strukturze piana PUR chroni piwnice przed zawilgoceniem.
– wysoki stopień izolacyjności termicznej
Piana PUR ma jeden z najlepszych parametrów izolacyjności termicznej spośród dostępnych materiałów izolacyjnych. Zastosowanie piany PUR w piwnicach pozwala na znaczące zmniejszenie strat ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania całego budynku, a w efekcie wymierne oszczędności ekonomiczne.
– trwałość i wytrzymałość
Pianka poliuretanowa jest materiałem odpornym na działanie czynników biologicznych, (np. pleśni i grzybów) oraz gryzoni, co jest kluczowo ważne w warunkach piwnicznych. Jej właściwości izolacyjne i strukturalne utrzymują się przez długie lata, co czyni ten wybór materiału izolacyjnego długofalową inwestycją.
– łatwość aplikacji piany PUR
Aplikowana metodą natryskową piana PUR umożliwia bardzo szybkie i precyzyjne pokrycie nawet trudno dostępnych powierzchni. Technika ta pozwala na dokładne zabezpieczenie piwnic bez konieczności demontażu istniejących instalacji czy konstrukcji.
Izolacja piwnicy pianą PUR – jak przebiega
Termoizolacja piwnicy pianą PUR rozpoczyna się od przygotowania powierzchni – należy ją oczyścić z brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Następnie przy pomocy specjalistycznych urządzeń natryskowych aplikuje się pianę PUR bezpośrednio na ściany, sufit czy podłogę piwnicy. Piana szybko się rozpręża, wypełniając wszelkie szczeliny i pęknięcia. Tworzy ciągłą, monolityczną warstwę izolacyjną. Po zastygnięciu powierzchnia jest gotowa do ewentualnego dalszego wykończenia, choć w przypadku piwnic często nie jest to konieczne.
Izolacja piwnicy pianą PUR to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie, zapewniające kompleksową ochronę przed zimnem, wilgocią oraz utratą ciepła.
Aplikacja piany PUR jest szybka i efektywna, dzięki czemu nie jest konieczne długie wyłączenie piwnicy z użytkowania. Wyjątkowe właściwości pianki poliuretanowej sprawiają, że termoizolacja piwnicy przy jej użyciu jest inwestycją, która przynosi długotrwałe korzyści. Zarówno w zakresie oszczędności energetycznych, jak i komfortu użytkowania pomieszczeń. Jeśli masz więcej pytań dotyczących piany PUR, skontaktuj się z ekspertami firmy Majsterek.