Po drogach naszego kraju jeżdżą miliony aut. Część z nich oczywiście psuje się niemal codziennie. Nie ma jednak większej tragedii niż uszkodzone koło. Wszyscy wiemy jak wyglądają polskie drogi – są dziurawe, pełne wyrw i rozkopów. Dlatego też awaria felgi aluminiowej od czasu do czas nie może nikogo dziwić.
Ważne jednak, by wiedzieć co w sytuacji kiedy nasza felga lub opona ulegnie zniszczeniu zrobić. I tutaj właśnie otwiera się szansa przed poniższym tekstem. Tekstem, który być może pomoże wielu kierowcom wyjaśnić sprawę uszkodzonej felgi do pomyślnego końca.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że po wjechaniu w dziurę czy wyrwę uszkodzeniu może ulec nie tylko felga lub opona, ale i elementy zawieszenia pojazdu, czasem tez zderzak czy elementy karoserii. Wszystko zależy od tego z jak wielkim impetem w dziurę wjedziemy. Co powinniśmy zatem zrobić w tej trudnej i, wydawałoby się, skomplikowanej sytuacji oraz jak odzyskać pieniądze jeśli nasze drogie alufelgi uległy zniszczeniu?
Po pierwsze nie panikujmy i pamiętajmy, że nasze auto nie może tamować ruchu drogowego. Jeśli zatem damy radę przemieścić je w bezpieczne miejsce – musimy to zrobić. Jeśli nie – włączamy światła awaryjne i umieszczamy za autem trójkąt ostrzegawczy.
Po drugie – zawiadamiamy policję. Oczywiście nie musimy tego robić, ale dzięki temu krokowi łatwiej będzie nam odzyskać pieniądze. Policja ma obowiązek przyjechać.
Po trzecie – składamy zeznania i prosimy funkcjonariuszy by wykonali zdjęcia zarówno dziury jak i naszego koła, ewentualnie innych elementów uszkodzonych.
Po czwarte – usuwamy auto z miejsca zdarzenia i udajemy się do mechanika celem oględzin. Fachowiec powinien ocenić, czy do wymiany będzie tylko koło, czy może coś więcej – amortyzator, sprężyna, łącznik. Możemy też po zmianie koła udać się na stację diagnostyczną. Spokojnie – za wszystko odzyskamy pieniądze.
Po piąte – musimy pobrać odpowiedni wniosek o odszkodowanie z tytułu zdarzenia na drodze od właściciela drogi. Najczęściej jest nim miasto. Wchodzimy zatem na jego stronę i ściągamy potrzebne dokumenty. Następnie dołączamy do nich faktury lub paragony za naprawę i wysyłamy.
Po kilku tygodniach pieniądze powinny znaleźć się na naszym koncie. Bardzo ważna w tej sytuacji jest opinia policji i ich notatka. Dlatego warto po nią zadzwonić, choć nie jest to naszym obowiązkiem. Bez wątpienia jednak odzyskamy środki za wszelkie uszkodzenia. Czasem jednak musimy wykazać się niemałą cierpliwością. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik sprawi, iż wszyscy kierowcy jakich spotkał podobny problem nie zostaną bez pomocy ani dzisiaj, ani też w przyszłości.