Wentylacja w naszych mieszkaniach jest niezbędna. Jeszcze klika lat temu ludzie w blokach łączyli przewód wentylacyjny z okapem kuchennym, jednak zaostrzenia ustawowe w tej dziedzinie, wpływające na bezpieczeństwo kazały demontaż tego typu urządzeń. W nowym budownictwie tego typu rozwiązania są na porządku dzienny, wszystko ma swoje miejsce, gorzej w starych budynkach, gdzie zazwyczaj znajduje się jeden przewód wentylacyjny i nie bardzo można podłączyć urządzenia typu okap do istniejącego obiegu.
Na co więc warto zwracać uwagę, kiedy już zdecydujemy się na wymianę wentylatorów, jak sprawić by wentylacja w naszym mieszkaniu działała bez zarzutu?
Jeżeli prawo, właściciel czy wspólnota mieszkaniowa pozwala to warto rozważyć instalację wentylatora centralnego. Urządzenie to po sprawnej instalacji i konfiguracji sprawi iż system wentylacji w budynku będzie udrożniony, a odpływ i przewiew za pomocą wentylatora obejmie wszystkie pomieszczenia do których prowadzą kanały wywiewne. Jest to zdecydowane przeciwieństwo wentylacji grawitacyjnej, tak często spotykanej choćby w budownictwie z lat 70-tych i 80-tych.
Wentylacja w takich budynkach jest zależna od wielu czynników, wiele kanałów wywiewnych, każdy przypisany do konkretnego pionu. To wszystko sprawia że taka wentylacja nie spełnia swoich zadań w 100%. Zastąpienie jej wentylatorami centralnymi sprawia iż w pełni korzystamy z uroków wentylacji, nie musimy otwierać okien np. podczas gotowania w kuchni czy długo wietrzyć łazienki po gorącej kąpieli.
Ważne by podczas wyboru wentylacji zdecydować się na te sterowane ręcznie, możemy się pobawić i np. skonfigurować tak urządzenie by włączało się tym samym włącznikiem co światło (oczywiście z odpowiednią czasem)
Przy nieszczelnych oknach jakie były w budynkach z lat 70 wentylacja grawitacyjna sprawdzała się bardzo dobrze, nastała era szczelnych okien, zaczęły się kłopoty.