Inwestycja w dobrze zaprojektowany ogród ma swoje wymierne korzyści. Jest on naszą wizytówką dla osób, które będą mijać naszą posesję lub planują nas odwiedzać.
Jak zatem wdrożyć pomysłowe rozwiązania, by w dzień nie kopać kabli, a wieczorami nie przedzierać się przez czeluście ciemności?

fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne

fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Ogród jest miejscem w którym można „pokombinować” ze światłem. Tak jak w kuchni warto jest trzymać się schematu światła ogólnego, plus punktowego, który ułatwia pracę, tak w przypadku ogrodu estetyka wygrywa. Oczywiście dobrze, jeśli w cały projekt są wplecione elementy funkcjonalne, takie jak lampy stojące dzięki którym nasza podróż od furtki do drzwi wejściowych będzie dobrze, choć dyskretnie, oświetlona.
W ogrodzie warto eksperymentować i używać takiego rodzaju światła, który podkreśli lub zmieni barwy roślin. Podstawowymi źródłami są żarówki zwykłe, od których się obecnie odchodzi na rzecz halogenów, świetlówek oraz diod elektroluminescencyjnych.
- Kiedy na naszej posesji znajduje się małe oczko wodne lub staw, ciekawym pomysłem może być udekorowanie go pływającymi kulami – energooszczędnymi diodami elektroluminescencyjnymi zasilanymi bardzo niskim napięciem.
- Bramy, furtki czy miejsce przeznaczone na kosze możemy oświetlić używając reflektorów, listwy LED lub kinkietów ukrytych pod wszelkimi daszkami, wiatami lub nawet umieszczonych na gałęzi drzewa.
- Listwy LED oraz reflektory idealnie sprawdzą się do oświetlenia podjazdu, ścieżki od furtki do domu czy też tarasu, na którym planujemy spędzić ciepły wieczór.
- Na tarasie, balkonie lub przed drzwiami wejściowymi możemy pokusić się o kinkiety ogrodowe, które nie dość, że rozświetlą przestrzeń wokół domu, to podniosą walory architektoniczne budynku. Gdy dobrze dobierzemy iluminacje naszego domu, będziemy w stanie ukryć wszelkie mankamenty lub podkreślić to, co należy pokazać i czym możemy się pochwalić. Nawet zwykły budynek może zyskać na estetycznej wartości tylko i wyłącznie za pomocą kliku dobrze obranych punktów światła.
Przy zabawie światłem w ogrodzie należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.
Dobór odpowiednich kabli, ukrycie ich pod ziemią na odpowiedniej głębokości oraz dostosowanie zasilania do wymagań sprzętowych – jest to niezbędna część całego projektu, a dobrze dobrane materiały zapewnią nam długoletni efekt pięknego ogrodu. Jeżeli mamy wątpliwości bądź chcielibyśmy uzyskać piękny efekt niskim kosztem – niektóre sklepy oferują pomoc w doborze asortymentu. Wymagający klienci mogą natomiast udać się do biura architektonicznego – tam na pewno uzyskają profesjonalną pomoc.
Te świecące kule rewelacyjne kiedyś takie lamy pływające maiła w ofercie firma Oase Livig Water. Niestety są juz nie do dostania