Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika. Odpowiednie przepisy regulują czas trwania wypowiedzenia oraz potwierdzenie jego otrzymania. Jeśli np. chcemy złożyć szefowi nasze wypowiedzenie, a on nie chce go podpisać, to możemy podeprzeć się zeznaniami świadków, którzy potwierdzą, że wypowiedzenie do rąk szefa zostało dostarczone, ale takich świadków faktycznie trzeba mieć.
Patrząc w drugą stronę, podobnie jest w relacji pracodawca – pracownik. Wypowiedzenie umowy o pracę można wysłać również listem poleconym. Jeśli zostanie on odebrany za potwierdzeniem, to już ten moment uznaje się za odebranie dokumentu, a więc ma się możliwość zapoznania z nim. Jeśli natomiast list nie zostanie odebrany dwukrotnie, to pracownik będzie musiał udowodnić, że nie miał realnej możliwości odbioru przesyłki ze względu na np. mylny adres. Co do czasu wypowiedzenia, to zależy on oczywiście od rodzaju umowy oraz czasu jej trwania. Wypowiedzenie dotyczy umów na okres próbny, nieokreślony i określony.
Przy umowie o dzieło czy umowie zlecenie rezygnacja z pracy może nastąpić z dnia na dzień. Natomiast w przypadku 3 pierwszych wspomnianych umów okres wypowiedzenia przy okresie zatrudnienia krótszym niż 6 miesięcy wynosi 2 tygodnie. Jeśli jest on dłuższy niż 6 miesięcy to 1 miesiąc. A w przypadku co najmniej 3-letniego zatrudnienia nawet 3 miesiące.
Warto jeszcze wspomnieć o zatrudnieniu na okres próbny. Może on bowiem trwać zarówno 2 tygodnie jak i 3 miesiące. Wówczas czas wypowiedzenia się zmienia i jest adekwatny do trwania umowy. Przy okresie próbnym nie przekraczającym 2 tygodni wypowiedzenie wynosi 3 dni, a przy dłuższym 1 tydzień. 2 tygodnie przy okresie 3 miesięcy. Warto o tych szczegółach pamiętać, by wiedzieć jakie ma się pole manewru i czego można się domagać.