Zespół Suchego Oka, nazywany w nomenklaturze medycznej Keratoconjunctivitis sicca lub w skrócie ZSO, to przewlekłe schorzenie oczu, które co do zasady leczy się objawowo, stosując restrykcyjną higienę okolic oczu, a zwłaszcza rejonu brzegów powiek, jak również korzysta się z takich preparatów, jak nawilżające krople do oczu.
Jak często i u kogo występuje ZSO?
Według różnych szacunków Zespół Suchego Oka może występować u 14-17 proc. dorosłej populacji. W przypadku ZSO płeć nie ma znaczenia. Większą rolę odgrywa wiek. Im dana osoba jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Najczęściej zaczyna się ono pojawiać u osób po czterdziestym roku życia. Jednak może wystąpić też trzydziestolatków, jeśli prowadzą obciążający dla oczu tryb życia, a więc długa praca z komputerem przy niewłaściwym oświetleniu, jak również praca w pomieszczeniach klimatyzowanych czy bez dostępu do światła słonecznego.
Różnorakie objawy ZSO
Efektem Zespołu Suchego Oka jest zachwianie prawidłowego funkcjonowania w obrębie filmu łzowego. Prowadzić to może do wysychania spojówki, ale i rogówki. Objawy mogą występować pojedynczo, jak i równolegle, a są nimi swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, a także rozmazany obraz pola widzenia.
Obraz kliniczny filmu łzowego?
Kluczową kwestią w zrozumieniu tej wielowymiarowej choroby oczu, jaką bez wątpienia jest Zespół Suchego Oka, jest poznanie i zbadanie struktury filmu łzowego. A ten składa się z trzech warstw.
Pierwsza to warstwa tłuszczowa, zwana również lipidową. Wytwarzają ją gruczoły tarczkowe Meiboma. Sprawia, że oko jest właściwie naoliwione, a więc gałka oczna może się swobodnie poruszać przy patrzeniu do góry, w dół, czy na boki.
Drugą warstwę tworzy śluz. Skleja i utrzymuje łzy a powierzchni gałki ocznej. Śluz jest produkowany w głównej mierze, choć nie tylko, przez gruczoły Molla oraz Krase’a.
Ostatnia warstwa składa się głównie z wody, bogatej w tlen, sole mineralne oraz związki białkowe. Stanowi naturalne dla oka krople do oczu, chroniąc je przed zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, a więc bakteriami czy wirusami.
ZSO a inne jednostki chorobowe?
Różnego rodzaju terapie przeciwdepresyjne, antyalergiczne, antykoncepcyjne, a nawet przeciwbólowe, mogą prowadzić do choroby oczu, jaką jest Zespół Suchego Oka. Co więcej, z ZSO mogą być powiązane różnego rodzaju choroby o charakterze autoimmunologicznym.
Główne metody leczenia ZSO
Ważną rolę w przeciwdziałaniu, jak również zwalczaniu tej choroby oczu, jeśli jest szeroko rozumiana higiena życia. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o higienę w obrębie narządu wzroku, czy to jakie są stosowane krople do oczu. Dotyczy to bowiem również diety, która jest równie istotna, jeśli chodzi o Zespół Suchego Oka. Powinna ona obfitować w kwasy omega-3, omega-6 oraz omega-9. To właśnie dzięki nim odpowiednio będzie działać warstwa lipidowa filmu łzowego.
W terapii choroby oczu, jaką jest ZSO pomocne będą dobrej jakości krople do oczu. Bardzo ważne jest, aby nie zawierały one substancji konserwujących, które nie pomagają w leczeniu tego schorzenia.
W przypadku, jeśli stosujemy soczewki kontaktowe, należy dbać również o ich higienę i regularną wymianę zgodnie z zaleceniami producenta.
Czy są skuteczne leki na ZSO?
Jeśli higiena oczu, odpowiednio dobrane krople do oczu oraz soczewki kontaktowe, okażą się niewystarczającym remedium, wówczas okulista może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Z reguły opiera się ono na takich preparatach jak cyklosporyna, kortykosteroidy, probiotyki, czy osocze bogatopłytkowe. Skuteczność tego typu terapii zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.