Cienie pod oczami pojawić mogą się w odpowiedzi na różne czynniki. Szalona impreza, zbyt krótki sen, kilka drinków za dużo, permanentne zmęczenie czy stres, to tylko niektóre z przyczyn cieni pod oczami. Bez względu, na podłoże ich występowania cienie i worki sprawiają, że twarz wygląda niekorzystnie. Wydaje się starsza, szara, bardziej zmęczona. To, dlatego tak ważne jest zapobieganie cieniom, a jeśli się już pojawią skuteczne ich ukrycie. Jak to zrobić?
Dlaczego pojawiają się cienie pod oczami?
Cienie pod oczami są wynikiem specyfiki skóry w tym fragmencie twarzy. Cera pod oczami jest bowiem cienka. Pozbawiona warstwy tłuszczu i praktycznie naczynek krwionośnych i węzłów chłonnych jest delikatna i niezwykle wrażliwa na uszkodzenia. W przypadku, gdy brakuje jej tlenu i płynów ustrojowych, przez skórę przebijają naczynia krwionośne. Przybierają one sinawy lub brązowy odcień – to właśnie prześwitujące przez cerę naczynia krwionośne nazywamy cieniami pod oczami. Pojawić mogą się one z wielu powodów. Pierwszym są uwarunkowania genetyczne. Jako pozostałe przyczyny cieni pod oczami wymienia się:
- niezdrowy i niehigieniczny tryb życia,
- złą dietę, ubogą w witaminy i minerały zwłaszcza cynk, żelazo i witaminę C,
- choroby,
- długotrwałe patrzenie się w monitory i ekrany urządzeń elektronicznych,
- stres, zmęczenie, lęki.
Jak ukryć cienie pod oczami makijażem?
Aby zamaskować opuchliznę pod oczami, koniecznie trzeba sięgnąć po korektor pod oczy. Dzięki niemu cienie pod oczami znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i to bez względu na to, czy występują z przyczyn genetycznych, czy z chwilowego braku snu. Korektor pod oczy dostępny jest zarówno w formie kredki, jak i lekkiego kremu. Aby osiągnąć najlepszy efekt, należy wybierać ten o ton jaśniejszy od karnacji lub stosowanego podkładu. Z reguły wystarczy niewielka ilość kosmetyku, aby zamaskować nieestetyczne cienie i podpuchnięcia.
Jak zlikwidować cienie pod oczami?
Najprostszym sposobem na zlikwidowanie cieni pod oczami jest dbanie o siebie. Pod tym pojęciem kryje się zachowywanie właściwej higieny snu, nawadnianie organizmu, dostarczanie mu odpowiednich witamin i minerałów. Nie bez znaczenia jest również pielęgnacja skóry pod oczami. W jej przeprowadzeniu pomogą specjalne kremy na cienie pod oczami. W ich składach znajduje się przede wszystkim koenzym Q10 i kreatyna. Składniki te zmniejszają zmarszczki i cienie. W walce z podpuchniętymi oczami sięgnąć może również po sera.
Domowe sposoby na cienie pod oczami
Mówiąc o walce z cieniami pod oczami, warto też wspomnieć o domowych sposobach. Co prawda nie zapobiegają one ich powstawaniu, ale pomagają je zmniejszyć i zlikwidować, kiedy już wystąpią. Za najlepsze domowe receptury na opuchnięte oczy uważa się okłady z czarnej herbaty oraz zimnego ogórka. Dobre rezultaty osiągnie się również, nakładając żelowe maseczki (koniecznie zimne) oraz wykonując masaż. Te patenty pozwalają na obkurczenie węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych. Najlepiej zastosować je na 10-15 minut przed wykonaniem makijażu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze pozwalają one na całkowite pozbycie się opuchlizny. Jej resztki należy zakryć makeup.