Małe dzieci zazwyczaj uwielbiają zwierzęta i potrafią miesiącami męczyć rodziców o psa lub kota. Część rodzin dosyć szybko decyduje się na przygarnięcie czworonożnego pupila. Jednak zdarza się, że rodzice, obawiając się dodatkowych obowiązków związanych z opieką nad zwierzętami, nie zgadzają się.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zastanowić jakie są zalety i wady opieki nad psem lub kotem. Czy faktycznie dziecko szybciej się rozwija w towarzystwie czworonożnych przyjaciół? Czy wręcz przeciwnie adopcja zwierzaka wiąże się z niepotrzebnymi problemami?
Problemy
Zdarza się, że u niektórych dzieci występuje tak zwany „słomiany zapał”. Po pierwszej fascynacji zwierzakiem, nagle zaczyna im się nudzić. Dziecko zaczyna się „migać” od obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem i nagle wszystkie powinności powiązane z psem lub kotem spadają na baraki rodziców. A jest ich nie mało: karmienie, spacery, sprzątanie, wizyty u weterynarza. Innym problemem może być również nauczenie dziecka odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzęciem. Często zdarza się, że zabawy kończą się zadrapaniem i płaczem malucha, ponieważ zwierze broniło się przed uduszeniem lub po prostu zareagowało na ból, który nieświadomie zadało mu dziecko.
Kolejnym problemem jest potencjalna alergia. Może się okazać, że maluch jest uczulony na sierść. Jeżeli rodzice wcześniej tego nie sprawdzili i alergia wystąpi u dziecka, należy się zastanowić co zrobić ze zwierzęciem.
Zalety
Mimo tych trudności, psychologowie od lat są zgodni, że obecność zwierzaka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Oczywiście, żeby zaistniała taka możliwość niezbędna jest pomoc rodziców. Opieka nad zwierzętami sprzyja przede wszystkim rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu dziecka. Maluch widzi, że zwierze ma swoje potrzeby, które należy zaspokoić. Pamiętając o karmieniu i spacerach, dziecko wykształca w sobie poczucie obowiązku. Widząc, że zwierze jest chore lub zmęczone, może zrozumieć, że podobnie jest z ludźmi. W ten sposób rozwija w sobie empatię.
Wyniki badań potwierdzają również, że obecność zwierzęcia sprawia, że dzieci czują się szczęśliwsze, zrelaksowane i mniej samotne. Pies lub kot daje również dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Podejmij mądrą decyzję
Obecność zwierzaka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Przed podjęciem decyzji o adopcji należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Czy dziecko nie jest za małe, aby opiekować się zwierzęciem?
- Jakie zwierze wybrać? Może wystarczą rybki lub chomik.
- Czy mamy odpowiednio dużo miejsca na zwierzę? – Jeżeli mieszkacie w małym mieszkaniu raczej nie należy wybierać dużych psów, ponieważ będzie to męczące zarówno dla was, jak i dla zwierzęcia.
- Należy ustalić z dzieckiem warunki na jakich zwierze pojawi się w domu. Przedyskutuj z dzieckiem zakres jego obowiązków i bądź konsekwentna.
Warto pamiętać, że podejście dzieci do zwierząt zależy w dużej mierze od rodziców. Jeżeli rodzic ulegnie namową dziecka i adoptują zwierze należy pamiętać, że nie jest to zabawka, która jak się znudzi można wyrzucić.